top of page
  • Zdjęcie autoraJoanna Szumska

Bardzo długi weekend

Cóż to był za udany tydzień! Jak to cudownie jest nie wyjeżdżać z domu na weekend! Można spokojnie malować, czytać, zadumać się w ogrodzie czy w parku, wypić kawę w ciszy i podyskutować o filozofii i literaturze na tarasie.


Książką, która poruszyła mnie od pierwszych stron i wywołała łzy wzruszenia jest Siostra bogów autorstwa Olgi Tokarczuk z komentarzami profesora Mikołejko.


Inanna wchodzi do królestwa swojej siostry po wielu kręconych schodach w dół. Żeby przekroczyć bramę musi zostawić za sobą wszystko:

„Najpierw błyskotki, całe to tak zwane piękno,

kolory, zapachy, faktury,

lubieżne dotyki i pocałunki.

Cała tak zwana przyjemność,

wszystkie te smaki, zachwyty, spojrzenia,

niuanse, westchnienia,

zabawne myśli, słowne gierki,

cała ta tak zwana poezja,

pieśni i wiersze, radość serca, elokwentna mowa,

historie, opowieści, pamięć.

Nic tu nie będzie potrzebne.”


Czytając to myślę o przemijaniu. W tych kilku wersach opisane jest to, co wraz z doświadczeniem życia i zyskiwaniem świadomości odkładamy po kolei, co na przestrzeni lat wydaje się coraz mniej istotne, nieważne, banalne. Bardzo intensywny i poruszający to dramat i bliski moim przemyśleniom, bardzo go wszystkim polecam.


Książka idealnie dopasowała się do podcastów filozoficznych, na które przypadkiem, a może nie przypadkiem trafiłam. Słuchałam i malowałam, czytałam i myślałam. W takich okolicznościach kończyłam ten obraz: Piano Bar 15, olej i akryl, 80/60 cm.


I więcej takich tygodni sobie i Wam życzę.3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page